FaceBook Gizlilik Ayarları

Tartışmasız Dünya’nın en fazla üyesine sahip sosyal ağ sitelerinden biri FaceBook. Her ülkeden binlerce üyesi var. Kurucusu FaceBook’u “…daha fazla kız tavlamak için kurdum.” desede internette dolaşan haberler bu yönde değil. Aksine bu sistemin insanlar hakkında daha fazla bilgi toplamak amacıyla CIA, FBI gibi birimler tarafından kurulduğu yönünde iddaalar var. Bunların doğruluğu bilinmez ama şu bir gerçek ki bugün milyonlarca kişi FaceBook’ta özel fotoğraflarını kişisel bilgilerini videolarını iletişim adreslerini yayınlıyorlar. Üstelik bunun kontrolsüz ve dikkatsiz bir biçimde yapıyorlar. Hal böyle olunca kişi hakkında bilgi toplamak da çok daha kolay oluyor. Bir kaç işlem ile bilgi toplanılmak istenen kişinin adı soyadı, e-maili, telefon numarası, anne adı, baba adı, akrabaları, hatta annesinin kızlık soy adı bile öğreniliyor. Üstelik kişinin bundan haberi bile olmayabiliyor. Sizde FaceBook’a üye iseniz bilgilerinizi saklamanız gerekmektedir.

Bunun için FaceBook size bazı basit seçenekler snuyor. Basit ama önemli seçenekler. Bu seçeneklerden profilinize kimler bakabilir e-mailinizi kimler görebilir, biri sizi arkadaş olarak eklemek istediğinide arama yapınca karşısına hangi bilgilerinizin çıkmasını istiyorsunuz ve bunun  gibi ayarları yapabilirsiniz.Bunun için FaceBook’un üst menüsünden Ayarlar’a ve Gizlilik’e tıklayın karşınıza ayarları yapacağınız sayfa geliyor. Burda önemli olan iki ayar var Profil ve Arama. Bu ayarları kendinize göre düzenleyebilirsiniz.

Ayarları yapıp kayıt ettiğimizde bilgileriniz bir nebze olsa da güvende sayılabilir. Ama FaceBook’u hiç kullanmamanız sizin için daha iyidir. Çünkü bu bilgilerinizi kullanıcılardan gizleyebilirsiniz ama  FaceBook veritabanına ulaşabilen herkes sizin bütün bilgilerinizede ulaşmış demektir. Bu nedenle hiçbir zaman bilgilerinizi tamamen sakladığınızı düşünmeyin.

Aşağıdaki videoyu izleyerek ayarları nasıl yapabileceğinizi görebilirsizin.

http://www.vimeo.com/5110273

Posted in BT Dünyası and tagged , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Güvenlik Sorusu *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>