Google ve Nimetleri

Dünyanın bir numaralı arama motoru google. İki üniversite öğrencisi tarafından “ödev” niteliğinde hazırlanan ve 1998 yılında 25 milyon dolarlık bir bütçeyle şirkete dönüştürülen içerik arama kelimeleriyle bütünleşen google sadece arama motoruyla değil diğer servisleriyle de gözleri üzerine çekmeyi başarıyor. Googlenin bu derece büyük olmasında şüphesiz ki her gün milyonların ziyaret ettiği Dünya sıralamasında en çok girilen 3. site olan arama motorunun payı oldukça büyük. Fakat google geleceği gören bir şirket olarak her gün kendini geliştiren internet dünyasında sadece arama motoruyla kalamayacağını önceden fark ederek bu arama motorunu yanında kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayabilecek bazı yeni projelere imza attı. Üstelik bu sistemleri ücretsiz hizmete sunarak daha da popülerleşti. İşte googlenin küçük uygulamaları.

GMail

Googlenin e-mail servisidir.2005 yılında başlayan e-posta servisleri arasındaki alan yarışını kazanan ve popülerliğine popülerlik katan GMail ilk çıktığı yıllarda uzun süre beta aşamasında kullanıma sunuldu ve davet sistemiyle üyelik kabul etti.

2007 yılında ise herkesin davetiyesiz katılabildiği bir sisteme dönüşen GMail ayrıca kullanıcılarına 2,8 GB’lık bir alan sunarak rakiplerinin önüne geçti. GMail bununla sınırlı kalmayıp Çıkardığı GMail Drive adlı uygulamayla GMail hesabınızda sadece postalarınızı değil belgelerinizi saklamanıza da destek verdi. Bunu yapmak için GMail Drive’yi bilgisayarınıza yüklemeniz yetiyor. Tabii öncesinde GMail hesabı almanız şart.

Google Talk

Anlık mesajlaşma programlarını oldukça fazla rağbet gördüğü bu yıllarda Googlede bu alanda boş durmuyor. Google Talk ücretsiz, sesli ve görüntülü konuşma yapabilmenizi sağlıyor. Bu uygulamayı kullanabilmeniz için aktif bir GMail hesabına ihtiyacınız var.

GTalk sadece GMail hesabı olan kullanıcıların yanında diğer hizmetleri kullanana kullanıcılarla da görüşme olanağı sağlıyor. GTalk’ın bir diğer özelliği ise konuşma kayıtlarınızı isteğe bağlı olarak GMail hesabınıza göndermesidir.

Google Earth

Dünya’yı gezmek istiyor fakat çeşitli sebeplerden dolayı gezemiyorsanız Google Earth gibi bir program sizin için yazılmış olmalı. Oturduğunuz evin, sokağın, caddenin, şehrin veya ülkenin uydudan nasıl göründüğünü merak ediyorsanız bu programı kullanabilirsiniz. Googlenin üretmiş olduğu bu program çeşitli uydular üzerinden alınan görüntüleri birleştirerek 3 boyutlu bir dünya haritasına dönüştürüyor. Bu sayede siz nere olursanız olun Dünyanın herhangi bir yerini anında görebiliyorsunuz. Üstelik bu bölgelerle ilgili bilgilere de programın ara yüzünden ulaşabiliyorsunuz.

Google Maps

Googlenin web tabanlı uygulamalarından biri olan GMaps görsel olarak veri aramda kullanabileceğiniz güzel bir uygulama. Adres tariflerinde ve coğrafi bilgilerde kullanılabilir. Google Earth’ın online olanı diyebiliriz. Eğer bilgisayarınıza program kurmak istemiyorsanız Google Earth yerine bunu kullanabilirsiniz.

Birçok ülkenin çeşitli fotoğraflarına erişebileceğiniz bu programa http://maps.google.com adresinden erişebilirsiniz.

Google Adsense

Tıklama başına para kazanmayı kim istemez ki? Google tarafından üretilen Adsense ile tıklama başına para kazanabilirsiniz. Google bu hizmeti ile internet reklamcılığına farklı bir boyut getirdi. Googlenin aracı durumda olduğu bu sistemde reklam veren kullanıcılar ile bu reklamları sitelerinde yayınlamak isteyen kullanıcılar arasında bir etkileşim söz konusu.

Örneğin benim sitemde sol taraftaki sidebarda ve konu içinde çıkan reklamlara tıkladığınızda benim hesabıma reklam verenin belirlediği miktarlarda para aktarımı yapılıyor.

 Bu sistemin oldukça tutulması Googlenin rakipleri tarafından sistemin benzerlerinin çıkarılmasına neden oldu. Bu sistemi kullanabilmeniz için www.google.com.tr/adsense adresine bakabilirsiniz.

Google Adwords

Googlenin web sitesi sahipleri için geliştirmiş olduğu Google Adwords ile internette sitenizin bulunması daha kolay olacak. Sistem sadece sitenizdeki anahtar kelimelere göre Google arama motorunda sitenizin çıkmasını sağlıyor ve böylece sitenizin hitleri artıyor.

Sistemi kullanabilmek için Google hesabınızın olması gerekiyor. Eğer hesabınız varsa https://adwords.google.com adresine girerek işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Google Calender

Çok sıkı çalışan biriyseniz ve sürekli çalışma programları oluşturuyorsanız google bu alanda da size pratik bir çözüm sunuyor. Google Calendere www.google.com/calender adresinden ulaşabilirsiniz. Bu uygulama sayesinde kendinize özel haftalık aylık yıllık gibi zaman dilimlerine göre bir çalışma programı hazırlayabilir ve istediğiniz yerden erişebilirsiniz. Bunun için her zamanki gibi bir GMail hesabına ihtiyacınız var. Google Calenderin en ilgi çekici özelliği ise belirlediğiniz özel günleri size kısa mesaj ya da mail yoluyla hatırlatmasıdır herhalde.

Google Image Search & Video Search

Google en iyi yaptığı işi yani arama yapmayı biraz daha geliştirerek önümüze sunuyor. Google girilen kelimeyi aramıyor bunun yanında o kelimeyle eşleşen resim&grafikleri de arıyor.

http://images.google.com adresinden ulaşabileceğiniz resim arama motoru ile kendi belirlediğiniz ölçülere, uzantılara, renklere göre arama yapabilirsiniz.Googlenin bu alanda sunduğu diğer hizmeti ise Google Video’dur. http://video.google.com adresinde ulaşabileceğimiz googlenin bu video portalı ve video arama motoru ile istediğiniz filme reklama video kliplere ulaşabilmeniz artık daha kolay.

Google Desktop Search

Googlenin masaüstü uygulamalarından biri olan bu hizmeti ile bilgisayarınızdaki verilere çok daha hızlı ulaşabilirsiniz. Sadece bilgisayarınızdaki verilere değil programın içinde barındırdığı RSS sistemiyle istediğiniz sitenin verilerine de ulaşabilirsiniz. Program ilk kurulumdan sonra bir süre bilgisayarınızdaki verileri indekslemesi için sizi bekletiyor. Daha sonrasında ise profesyonel bir hizmet veriyor. Windows’un klasik arama aracından sıkılanlar ve yeterli bulmayanlar için güzel bir uygulama. Program içinde barındırdığı gadgetler ile bilgisayarınızın CPU’sunu, bellek dolum oranını vb. özelliklerini görüntüleyebilmenize de olanak sağlıyor.

Aileye yeni katılan: Google BUZZ

Gmail ile etkileşimli çalışan bu sistem Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerine rakip olabilecek kapasitede. Facebook gibi kişiler arkadaşlarıyla sohbet edebiliyor, durumlarını bildirebiliyor, video ve resim paylaşımında bulunabiliyor.

Ve Google Dünyası….

Şuana kadar googlenin en bilinen bazı hizmetlerini gördük. Googlenin bu hizmetlerinin yanında daha birçok hizmeti bulunmaktadır. Bunlar yine masaüstü programı veyahut web uygulaması olarak karşımıza çıkıyor. Bu hizmetlerini isterseniz siz inceleyebilirsiniz. Ama ben fazla kullanılmadığı için bu uygulamaları anlatmıyorum. Gördüğünüz gibi google interneti ağları altına almış bugün kaçınız google olmadan interneti kullanabilirsiniz? 

İlker GÜVEN

Posted in BT Dünyası and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Güvenlik Sorusu *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>