İnternet İnformation Services (IIS)

Web programlama dilleriyle haşır neşir olanlar, artık kendi kodlarını yazma kıvamına gelmiş olanlar IIS’nin önemini bilirler.

IIS temelde bilgisayarımızda, web programlama dillerinde (PHP, ASP vb.) hazırladığımız sayfaları localhost’umuzda çalıştırmamıza olanak sağlar. Biğliyorsunuz ki HTML’de böyle bir sorun yok. Not defterinde dahi HTML kodu yazıp hemen çalıştırabiliyoruz. Maalesef Web programlama dillerini bu şekilde görüntüleme imkanımız yok. Bizde Localhostumuz ve IIS sayesinde bu dillerde hazırlanmış sayfaları bilgisayarımızda sorunsuz bir şekilde çalıştırabiliriz.

IIS Microsoft’un ücretsiz olarak XP’nin yanında verdiği bir uygulama. Fakat Microsoft herkesin web programlama ile uğraşmayacağını bildiği için ISS’yi opsiyonel-isteğe bağlı olarak yüklenmesini sağlamıştır.

 Herkes XP kurulumu sırasında standart ayarlarda kaldığı için IIS seçeneği karşılarına dahi gelmiyor. Halbuki Custom – Gelişmiş yükleme seçeneğini seçseler IIS’yi ilk kurulumda bilgisayarlarına yükleyebilirler. Ama dediğim gibi herkes standart yükleme seçeneğini seçtiği için bir çok kullanıcının IIS’nin varlığından haberi yok. Ya da işleri olduğunda sonradan öğrenip kurmaya çalışıyor. Bilgi yetersizliği nedeniylede çalıştıramıyorlar. Halbuki IIS kurulumu hiçte büyütülcek bir sorun değil.

Bilgisayarınıza IIS kurmak için öncelikle bir XP cd’sine ihtiyacınız olucak.Daha sonra Başlat, Denetim Masası, Program Ekle/Kaldır ya da direk olarak Bilgisayarım ve sol menüden Program Ekle/Kaldır penceresini açın. Bu pencerede soldaki seçeneklerden 3. yani Windows Bileşenlerini Ekle/Kaldır sekmesine tıklayın. Sizi Windows Bileşen Sihirbazı karşılıyor.Burdaki seçeneklerde IIS’yi bulun ve önündeki kutucuğu işaretleyin. İleri dediğinizde eğer kurulum cd’niz takılı değilse sizden cd’nizi isteyecektir. Eğer takılı ise yükleme işlemini gerçekleştirecektir.

Yükleme bittikten sonra işlemin başarılı olup olmadığını localhost’a girerek anlayabiliriz. Bunun için İnternet Explorer Web tarayıcısnı kullanıcağız. Çünkü mozillada şifre soruyor. Halbuki biz şifre belirlemedik. İnternet Explorer’i açtığımızda adres satırına http://localhost yazdığımızda bizi IIS sayfası karşılayacaktır. Bu sayfayı gördüğümüzde kurulumun başarılı bir şekilde yapıldığını anlayabiliriz.

Web programlama dillerinden biriyle hazırladığımız sayfalarımızı XP’nin yüklü olduğu klasöre (genelde c) atmamız gerekecektir. Dosyalarımızı atacağımız bu klasörün tam ismi IIS panceresinde yazıyor ama herhangi bir değişiklik yapmadıysanız klasörünüzün muhtemel yeri, C:Inetpubwwwroot olmalıdır. Çalışma sayfalarınızı bu klasörün içine atıp İnternet Explorer’de adres çubuğuna http://localhost/çalışmasayfanız.php ya da asp yazdığınızda sayfanızı ekranda görebilirsiniz.

İlker GÜVEN

Posted in BT Dünyası and tagged , , , , .

2 Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Güvenlik Sorusu *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>