İnternet İyidir Ama Doğru Kullanılırsa

Çocuğunuz asosyal mi? İnternet başında uzun saatler mi harcıyor? Çocuğunuzun bir gün ortadan koybolmaması için bu önerilere kulak verin:

Bilişim Güvenliği ve Bilişim Suçlarına Karşı Mücadele Derneği Başkanı Gökhan Şanlı, çocuklarını internetten yararlandıran ailelerin dikkat etmesi gereken noktaları açıkladı.

Ağaç yaşken eğilir diye boşuna dememişler. Çocuğumuzun kendi başına buyruk yetişmesinin önüne geçmediğimizde ve hayatta karşılaşacakları tehlikeleri göstermediğimiz zaman gündemi sürekli yoran kaçırılma, taciz ve cinayet haberleri ile karşı karşıya kalmamak kaçınılmaz oluyor.

Hızla gelişen Teknoloji ile birlikte, güvenlik suç olayları İnternet üzerinden de artış gösterdi. Bu teknolojilerin getirdiği güvensizlik vb. olaylar, içinde bulundukları tehlikeden habersiz gençlerimizi olumsuz etkiliyor.

Yapılan araştırmalara göre ebeveynlerin birçoğu çocuklarının sanal ortamda nasıl koruyacaklarını bilmiyor ve araştırmaya katılan ailelerin %65 i çocuklarının internette güvende olduğunu düşünmekte. Anlaşılacağı gibi ebeveynler tehlikenin farkında değil. Peki, çocukları korumak için neler yapmalı?

BİLİŞİM GÜVENLİĞİ VE BİLİŞİM SUÇLARINA KARŞI MÜCADELE DERNEĞİ’NDEN EBEVEYNLERE TAVSİYELER:

- Çocuklarınızı takip edebilecek, internet üzerinden girdikleri sitelerin iyi ya a kötü olduğunu anlayabilecek derece bilgisayar ve internet bilgisine sahip olmanız gerekmektedir.

– Çocuklarınızla iyi bir iletişim kurmalısınız. korkularını, sevdiklerini ve sevmediklerini size söyleyebilecek güveni vermelisiniz.

– Çocukların kullandığı bilgisayarın evin ortak kullanım alanında olmasına dikkat ediniz.

– Bilgisayarlarınızda internet içeriği konusunda korumaya yönelik filtreleme programları bulunmalıdır.

– Çocuklarınızın internette kalma sürelerini yaşına uygun bir şekilde sınırlamalısınız.

– Her konuda olduğu gibi bu konuda da iyi bir örnek olmalısınız. Bilinçli bir internet ve bilgisayar kullanıcısı olmalısınız.

– İnternette girdiği siteleri, konuştuğu arkadaşları birlikte tanımaya çalışınız.

– Çocuğunuzu internetin iyi ve kötü yanlarını, nasıl bir kullanıcı olması gerektiğini anlatmalısınız.

– Sizden habersiz internet üzerinden alış-veriş yapmaması gerektiğini öğretmelisiniz.

– Ergenlik dönemlerinde çocuğunuzun bu konuda en iyi eğitimci sizin olmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

– Sohbet odalarında neler yapıp neler yapmaması gerektiğini çocuğunuza anlatmalısınız.

Posted in BT Dünyası, Güvenlik and tagged , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Güvenlik Sorusu *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>