RSS Sistemleri

RSS özellikle haber sitelerinin işini kolaylaştıran yeni bir format diyebiliriz. Özellikle haber siteleri dedim bunun yanında forumları blogları da unutmamak lazım. RSS hem sitenin hemde kullanıcının işini kolaylatıran XML dosyasıdır. İki türde karşımıza çıkabilir .rss ve .xml’dir. RSS desteği bulunan sitelerde aşağıdaki gibi simgeler olur. Bu simgeleri gördüğünüzde o sitenin RSS’sine abone olabilir yazıları güncel olarak takip edebilirsiniz demektir.

http://i44.tinypic.com/2dvoj1x.jpg

RSS içeriği takip edilmesini kolaylaştıran özel ve güzel küçük bir eklentidir.Bu eklenti sayesinde kullanıcılar güncel konuların veya mesajların başlığını, tamamını, yarısını ya da belli bir karakterine kadar olan bölümünü görebilir.

Peki bunu kullanıcı nasıl yapıcak?

Bir internet kullanıcısı herhangi bir sitenin RSS’sine abone olduğunda onu Browserine ekleyebilir. Bunu mozilla için nasıl yapacağınızı aşağıdaki videoda gösterdim. Ama ben siteden takip etmek istemiyorum ya da o sırada başka sitelere giriyorum onu takip edemiyorum diyen kullanıcılar için küçük programcıklar kodlanmıştır.Bu programlar sayesinde kullanıcı bilgisayarından da Abonesi olduğu siteleri takip edebilir hale gelmiştir. Ayrıca MS’nin Windows XP’den sonraki işletim sistemlerinde de yapmış olduğu sidebar-kenar çubuklarında RSS desteğini görürsünüz. Burdan da anlaşılacağı üzere RSS son derece gelişmekte olan başarılı bir sistem.

RSS’nin Kullanıcılara Yararları

Günlük olarak haberleri takip eden birisi RSS olmadığını düşündüğümüzde bütün haber sitelerini tek tek dolaşarak bu haberleri okur inceler. Bu da saatlerce sürebilir. Saatlerini harcamak istemeyen kullanıcılar çeşitli haber gruplarına üye olarak haberleri takip edebilirler. Ama bu seferde dolan E-Mailler, spam mailler baş edilemez bir durum oluşturur. Tüm bunlar bi yana RSS bi yana. RSS’nin sunduğu hizmette ne spam ne mail ne de zaman kaybı gibi bir problem yok. Abonesi olduğunuz sitelerin güncel yazılarına anında ulaşabilmek hemde bunu temiz bir arayüz ile zahmetsizce yapmak RSS’yi bugun kü tahtına oturtmuştur. Üstelik abone olduğunuz siteleride daha sonra istemedeğiniz takdirde silebiliyorusunuz.Bunu yanında XML belgesi olması virüslere geçit vermediği için son derece güvenli bir kullanım sunuyor.İşte tüm bu özellikleri RSS’yi mükemmelleştiriyor.

RSS’nin Site Sahiplerine Yararları

Kuşkusuz ki her site sahibi kullanıcılara en iyi şekilde hizmet vermek ve tüm kullanıcı kitlesine hitap ederek sitesinin hit’ini arttırmayı hedefler. Bunun için çeşitli yollara başvurur. RSS bu yolların geldiği son noktadır. Site sahibleri ya da editörler hiç yorulmadan yazısını yazıp siteye gönderiyor. O sitenin RSS’sine abone olan herkes siteye girmesede programlar yardımıyla yazıyı okuyabiliyor. Yani editör her zaman yaptığı günlük işini yapıyor farklı olan ise zahmetsizce haberin tüm kullanıcılara iletilmesi oluyor. Ayrıca siteler birbirlerinin RSS’sini kendi sitelerine ekleyebiliyorlar. Bu durumda büyük bir RSS ağı oluşuyor. Bunun yararını bir örnekle açıklayayım. Bir editör sitesine bir yazı yazsın. Sitesini günlük olarak 10 kişi takip ediyor diyelim. Ama konularına abone olan 20 kişi var. Bu durumda toplam 30 kişi o konuyu okuyabiliyor. Şimdi bu ediörün konularına 10 tane başka site abone olsun. O siteleride toplam 100 kişi takip etse editörün kendi sitesinde yazdığı konu toplam 130 kişiye ulaşmış olur. Böyle yüzlerce site olduğunu düşünürsek bu hesap hiçte önemsenmeyecek gibi durmuyor. Kim yazdığı bir yazının  binlerce kişiye ulaşmasını istemez ki?

İşte RSS’nin bu denli kolay kullanılabilir olması yaygınlaşmasının en büyük nedenidir.

Gün geçtikçe RSS’ye olan talebin artması ve bir çok sitenin RSS desteklemesi haberlere ve güncel olaylara ulaşımda büyük bir zaman tasarrufu sağlıyor. Yani ne kadar çok site RSS desteklerse Haberler evinize o kadar yakın demektir. RSS’yi en basit şekilde anlatmaya çalıştım ve örnek sayfa kodları vermedim. Bunun sebebi internette bunları çok kolay bulabilmenizdir. Sayfalarca yazı yazarak RSS’yi sizin kafanıza zorla sokmak ve sizi bunaltmaktansa en basit şekilde anlatıp ondan hoşlanmanızı sağlamayı tercih ederim

RSS sitelerine Mozilla Firefox ile nasıl abone olabileceğinizi aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

http://www.vimeo.com/5058079

Posted in BT Dünyası and tagged , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Güvenlik Sorusu *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>