Cennet Parçası – Bölüm 6

Nep: Nedir efendim? Lütfen iyi düşünün bu son şansımız olabilir.

Mergen elini çenesine götürdü ve biraz düşündü.Gözlerini kapadı.

Mergen: Ben doğru söylemem.

PC: Bay M doğru cevap verdiniz. Size ipucunu verebilmem için yalnız olmanız gerekiyor.

Nep: Neden?

PC: Bay M’nin kesin emri.

Nep: Tamam biz hemen dışarıdayız efendim bir şey olursa seslenmeniz yeter.

Herkes dışarı çıktıktan sonra bilgisayar konuşmaya başladı.

PC: Söyle bana O hangi yaratıktır ki bir süre iki ayak üzerinde, bir süre üç, bir süre de dört ayakla yürür ve de, doğa yasalarına aykırı olarak, ayakları en çok olduğu zaman güçsüzdür?

Mergen böyle bir şeyi hiç beklemiyordu. Durdu biraz, düşündü kafası epey karışmış gibiydi. Başını sağa sola çevirip volta atarken duvardaki parlaklığı fark etti. Duvarda belli bölgeler de çizilmiş hafif parlak sütunlar vardı ve görmek oldukça zordu. Biraz inceledi fakat bir anlamı yoktu. Elini duvarda gezdirirken bir çeşit düğme fark etti ve bastı. Duvarda yansıyan mor ötesi ışık ile birlikte sütun şekiller kuyruğu olan çirkin, kanatlı bir insan şeklini aldı.Düğmeye bir kaç kere basarak şekilleri tekrar tekrar kontrol etti sonunda kafasında bir şeyler oluşuyordu. Sütunlar Yunan mitolojisini temsil ediyordu. Birden düşündü… ” Evet kesinlikle o olmalı.. Oidipus, kehanet nasıldı?(Eliyle çenesini sıvazlayarak) Babasını öldürmüş kendi ülkesine gittiğinde bu bilmece ona sorulmuştu ve kral ilan edilip annesiyle evlenmişti. Bilmece ona sorulduğunda doğru cevabı bildiği için kral ilan ediliyordu.”

Mergen: İnsan… Dedi kendinden emin olmayan bir ses tonuyla.

PC: Doğru cevap efendim. Hoş geldiniz. Gösterilmesi için programlanmış bir videonuz var.

Mergen:(Şaşkınlıkla) Göster, diyebildi.

Mergen bilgisayarın karşısına doğru yürürken odanın ışıkları söndü, kapılar kilitlendi ve bütün şifreler otomatik olarak değiştirildi. Diğer tüm sistemler kapatıldı Mergen olanların şaşkınlığını yaşarken bilgisayar, Mergen ile kendisini bir daire içine alarak dışarıdan bakanlar için farklı bir görüntü oluşturdu. Böylece Mergen’nin gördüklerini kimse göremeyecekti, dışarıdan bakanlar sadece Mergen’i bilgisayar karşısındaki koltukta oturuyor olarak görecekti.

Mergen: Bunlarda ne, neler oluyor?

PC: Efendim parolayı söylediğiniz için güvenlik sistemi devreye alındı.

Odada bunlar olurken dışarıda ışıkların söndüğünü gören Nep ve Dante içeri girmek istediler. Dante şifreyi girdi fakat karşısına kırmızı bir hologram çıktı.

Hologram: Mergen şuanda rahatsız edilmek istemiyor. Notunuz varsa ben iletebilirim.

Bu hologram bilgisayar tarafından devreye alınan güvenlik sisteminin bir parçasıydı tabi ki. Dante bir kaç farklı şifre denese de karşısına hep aynı hologramik koruma çıkıyordu ve her defasında farklı bir cevap veriyordu. Ne kadar farklı şifre denese de kapıyı açmak imkansızdı çünkü bütün şifreler bilgisayar tarafından değiştirilmişti ve her 20 saniyede bir tekrar değiştiriliyordu. Dante ısrarla denemeye devam etse de Hologramın alaycı cevaplarına maruz kalıyordu.” Yaz söylüyorum şifreyi, Bir sayıda ben söyleyebilir miyim, Evde yokum, Sahip dinleniyor, Damsız almıyoruz”. Bir süre sonra Ekibin geri kalanı da kapıya toplandı ve ellerinden gelen hiç bir şey yoktu. Nep Danteye;

Nep: İçeride ne oluyor? Hologram lafa girdi.

Hologram: Gizli bilgi. Bu konuda konuşmaya yetkiniz yok.

Nep: Adın ne senin?

Hologram: Bekçi. 72. Nesil güvenlik yazılımı.

Nep: 72. nesil mi? Mergen uzun süre üzerinde çalışmış kimse fark etmedi mi? Her neyse (telsize) Bekçi sonlandırılsın.

Bekçi: Maalesef buna yetkiniz yok. Ben farklı sisteme bağlıyım.

Dante: Efendim şimdi ne yapacağız?

Bekçi: (alaycı bir şekilde)Şuanda en yetkili benim Buna mı efendim diyorsun?

Tüm ekip sessizce olacakları bekliyordu. Herkesin içinde şüphe vardı Mergen’in ne yaptığını bildiğini ummaktan başka ellerinden bir şey gelmiyordu. Dante ara sıra şifreler denese de Bekçi her defasında giriş iznini reddediyordu.

Odada Mergen bilgisayarın karşısına oturmuş bilgisayarın videoyu hazırlamasını bekliyordu. Ama video barı dolduğunda video açılmadı. Bilgisayarın klavyesi platforma girdi ve yerine parmak izi kontrolüne benzer bir sistem çıktı.

Mergen: Buda ne şimdi,video nerde?

PC: Efendim sol elinizin işaret, orta ve serçe parmağınızı taratın.

Kapıda ise Dante ve Nep denemekten vazgeçmiyordu fakat Bekçi onlara her defasında geri çeviriyordu. Sonunda Nep daha fazla dayanamadı. Telsize;

Nep: Tuğ ben Nep.
Tuğ: Dinliyorum.
Nep: Bir sorunumuz var.
Tuğ:Dinliyorum.
Nep: Mergen iç….
Tuğ: (lafını keserek) Geliyorum.

Mergen ise içeride bilgisayar ile uğraşıyordur.

Mergen: Altı üstü bir video göstereceksin bu kadar güvenlik sistemini niye devreye aldın ki?

PC: Efendim bu güvenlik sistemlerinin açılmasını siz emrettiniz. Uygun anahtarları yerlerine yerleştirdiğiniz de -ki bunu az önce yaptınız- tüm bu güvenlik sistemlerinin devreye alınması emrini vermiştiniz. Video olarak tanımladığınız şey aslında bir program. Bu program Cennet Parçası projesinin temel savunma sistemidir ve projeye karşı bir tehdit oluştuğunda sistemi aktif edecektiniz. Bunun için yetkili tek kişi sizsiniz. Duvarda gördüğünüz ipucunu diğer ekip üyeleri de görmüştü fakat her kelime, her resim farklı insanlarda farklı şeyleri sembolize eder. Sizdeki çağrışımı ipucunu bulmanızı sağladı. Bu programın adı “Elçi’nin Kalkanı”. Şifreyi de az önce parmaklarınızı kullanarak girdiğiniz.

Mergen: Peki projeye karşı bir tehdit olursa programı aktif edeceğimi söyledin şuan bir tehdit mi var yani? Hem o Doktor denen adam parmaklarımı kesseydi ne olacaktı?

PC: Efendim, saldırı olup olmadığını siz biliyorsunuz. Temel savunma sistemini devreye aldığınıza göre bir bildiğiniz vardır. İpucunun cevabı olan “insan” kelimesi programın özel girişidir. Sesinize özel olarak tonlanmıştır ve bunu farklı birinin söylemesi hiç bir şeyi değiştirmezdi. Parmaklarınız olmasa bile sistemi aktif edebilirdiniz.

Mergen: Bunların hepsini ben mi yaptım.

PC: Aslına bakarsanız efendim bunu hazırlayan kişi General’di.

Mergen’in kafası iyice karışmıştı olan bitene bir türlü anlam veremiyordu. Bir de General diye biri çıkmıştı. Karşısında ki şey her neyse bilmiyordu ama bilgisayar olması imkan yok diye aklından geçirdi.

Mergen: Bana söylediğin her şey.. Bunları nerden biliyorsun, nasıl bilebiliyorsun?

PC: Efendim, Temel Güvenlik Sistemi’ni kurarken olacakları öngörerek bir kaç alternatif senaryo hazırladınız. Olası muhtemel tehditlere karşı oluşturduğunuz bu senaryolar gereği alabileceğiniz önlemleri biliyordunuz. Bu konuşmamız o önlemlerden sadece biridir. Bir hafıza kaybı durumunda bilmek isteyeceğiniz her şeyi yalnızca sizin öğrenebileceğiniz şekilde sakladınız ve şimdi onları tek tek keşfediyorsunuz.

Mergen: Hafızamı kaybedebileceğimi öngörüp bir hatırlatma programı mı hazırladım kendime?

PC: Kesinlikle efendim.

Mergen: Neden hafızamı kaybetmeme engel olacakken kaybedip tekrar bulmayı seçmiş olabilirim.

PC: Arkanıza baktığınızda karanlık olması şuan aydınlıkta olduğunuz gösterir, efendim.

Mergen birden gülmeye başladı, öğrendiği tüm bu şeyler ona fazla gelmişti. Hareketleri ve psikolojisi değişti. Kendine olan güvenini kaybetti ve karamsar düşüncelere daldı. Bilgisayar ruh halindeki ve fiziksel hareketlerinde ki değişiklikleri fark edince Mergen’i oturduğu koltuğa bağladı ve koltuğun etrafından çıkan robot kollar yardımıyla Mergen’i bir çeşit ağa bağladı.

PC: Mergen

Mergen: Evet..

PC: Sizi içerik yöneticisine bağlıyorum.

Mergen: İçerik yöneticisi de ne? O da sizin gibi mi?

PC: O “Elçi’nin Kalkanı” programının arabirimidir. Bütün sorularınıza cevap verecek sormanız gereken soruları size gösterecek.

Mergen: Bütün sorularımı sana sordum zaten.

PC: Efendim ben sadece sizi İçerik Yöneticisi için hazırlamakla görevliyim. İçerik Yöneticisi Mergen aktif.

İçerik Yöneticisi: Merhaba efendim.

Mergen: Merhaba

İçerik Yöneticisi: Efendim size bilgi verebilmem için bazı anahtarlara ihtiyacım var.

Mergen: Ne tür anahtarlar bunlar?

İçerik Yöneticisi: Cevabını sadece sizin bildiğiniz sorular sorarak ulaşabileceğiniz sorular. İstihbarat Lideri neden yalnızca sizinle konuşuyor, Escali neden Avis’e giremiyor, İmothep ve Kartaga hangisini önce yaptınız, İmothep seninse sendeki kimin, bu ve buna benzer sorular efendim. Cevapları bulduğunuzda tekrar gelip gerekli bilgiyi alabilirsiniz.

Mergen ağzını açmıştı ki bağlantılar kapandı ve oda eski haline geldi. Kapının kilidi açıldı. Kapıda ekip üyelerinin yanında Tuğ’da bekliyordu.

Tuğ: Mergen.

Mergen: Merhaba Tuğ?

Dante: Efendim içer….

Tuğ sol omzunun üstünden kafasını yarım çevirerek Dante’ye dönüyormuş gibi yaptı ve biraz bekledi. Dante susarak boynunu öne doğru eğdi.

Tuğ: Yardıma ihtiyacın var mı?

Mergen: Yok iyiyim.

Tuğ: Kolunu uzatır mısın.

Sorudan çok bir emir gibiydi. Mergen ellerini uzattı,

Mergen: Neden?

Tuğ: Bu yüzüğü artık yanınızdan ayırmayacaksınız. Parmağınızdan çıkmasına izin vermeyin.

Üzerinde altın sarısından daire şeklinde bir çeşit sembol vardı. Dünya gibi duruyordu fakat şekli tamamen daireydi. İçinden geçen bir kaç çizgi vardı. Yüzüğün her iki yanında ilk uyandığı zaman gördüğü beyaz üniformalı insanların göğüslerinde bulunan logodan vardı.

Mergen: Nedir bu?

Tuğ: Sizinle her zaman iletişimde kalmamızı sağlayacak olan şey.

Mergen: Sizin için bu kadar değerli olduğumu bilmiyordum.

Tuğ: Nep’in anonsuna bakarsak buradaki insanlar sizi çok seviyor.

Mergen: Ya sen?

Tuğ: Ben kimseyi sevmem.

Mergen: Senide benim yaptığımı söyleme sakın.

Nep ve Dante gülüyorlardı. Tuğ az önceki hareketi yine yapınca ikisi de sustu.

Tuğ: Hayır tabi ki! İçeride olanlar hakkında bir bilgim yok ve ne olduğu beni ilgilendirmiyor. Birazdan Kontrol Merkezinde toplantı yapılacak gidelim.

Bütün ekip Kontrol Merkezindeki toplantı salonuna geçtiler. Muhteşem büyüklükteki salonda ortada masalar ve üzerlerinde masanın ayrıldığı ekiplerin adı yazılıyordu. Masanın bir ucunda ise büyük bir sinevizyon benzeri ekran vardı. Mergen, Mergen’in Ekibi yazan masanın ucuna oturdu ve diğer ekiplerde yerlerini aldılar. Oturduğu yerden Tuğ’un masasındaki yazıyı okuyamıyordu ve hala ne iş yaptığı ile ilgili pek bir fikri yoktu. Ekranın tam karşısında Mergen solunda kendi ekibi sağ tarafında ise diğer ekipler ve liderleri oturuyordu. Dikkatini General çekti. Kendisi CPElit Birliklerinin lideriydi. Sadece bir “an” göz göze gelseler de gözlerinde delici bakış çoktan bedenini geçmiş ruhunun sırlarına ulaşmış iste bütün her şeyi öğrenecekmiş gibi hissetti. Herkes yerine oturduktan sonra salonun ışıkları söndü. Ekran da yüzü tam seçilemeyen bir adam belirdi.

Adam: Merhaba benim kim olduğumu herkes biliyor birde Mergen için söyleyeyim ben Komutan.

Salondaki herkes birden kafasını Mergen’e çevirmişti. Mergen ise mahçup bir tavırla başını hafif aşağı doğru eğdi.

Komutan: Hepinizin bildiği üzere Kabala örgütü ile bir çok alanda deyim yerindeyse savaş halindeyiz. Amaçları Elçi ve şüphesiz ki Cennet Elması. Bu amaçla saldırılarını Patria’ya yönlendireceklerine dair istihbaratı az önce İsimsiz bize ulaştırdı.

Tuğ: Efendim tek sorunumuz yerlerini tespit etmekte. Bugüne kadar bir çok yere operasyon düzenledik fakat hep elimiz boş döndük. İsimsiz sanıyorum bu konuda hala çalışıyor.

Komutan: Evet İsimsiz verdiği raporda bunu belirtmiş ve destek için Mergen’in ekibine ihtiyacı olduğunu eklemiş. Mergen’in ekibinin yaptıkları yeterli olursa ortada bir tehdit kalmaz ama aksi halde diğer alternatifleri değerlendirmeye alırız. Sen ne düşünüyorsun Mergen?

Mergen: Efendim söylediklerini hakkında hiç bir fikre sahip değilim. Geçmişte neler yaptığımı bilmiyorum şuanda neler yapabileceğimi bilmiyorum ama benden istenen her neyse elimden gelen en iyi şekilde yapmaya çalışacağımdan şüpheniz olmasın.

Komutan: Tüm ekip liderleri(Ekip liderleri ayağa kalktı) Herkes ikinci bir emre kadar Mergen’in komutasındadır. Sadece Elit Birlikler eskisi gibi çalışacaktır. Mergen sana ve ekibine başarılar diliyorum. Patria’nın geleceği sana bağlı. Bir kez daha…

Mergen: Peki efendim.

Komutan: Söyleyeceğiniz bir şey yoksa…. Dağılabilirsiniz.

Mergen yolda yürürken Nep’e;

Mergen: Buranın liderinin ben olduğumu sanıyordum.

Nep: Öyle efendim.

Mergen: Komutan kim?

Nep: Bu tarz bir oluşumu devletten gizli tutmak mümkün değildir efendim Komutan tüm bu çarkın tepesindeki kişidir. Siz ise burada gördüğünüz her şeyden sorumlu kişisiniz. Ama özel durumunuz nedeni ile yetkilerinizde biraz kısıtlama var.

Mergen: Elit birlikler gibi mi?

Nep: Evet Efendim.

Mergen: Eskiden, eski Mergen Elçi ya da her neyse böyle bir durumda ne yapardı.

Nep: İstihbarat ışığında ne yapacağınıza karar vermek için toplu rapor talep eder ve brifingi bizimle paylaşırdın.

Mergen: Ne gerekiyorsa yapın.

Nep: Tamam efendim raporu en kısa sürede İsimsiz size getirir.

Mergen: Ben odamda olacağım kolay gelsin.

Mergen odasına gittiğinde onu kapıda Bekçi karşıladı.

 

Devam Edecek…

Posted in Cennet Parçası, Hikayeler, Yazı Dizisi and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Güvenlik Sorusu *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>