Yarı İletken Ölçümleri – Ölçme Ders Notu

BJT TRANSİSTÖR: Uçlar numaralandırılır. Avometre yarıiletken kademesine alınır. Problardan biri sabit tutulur, diğeri boşta kalan uçlarda gezdirilir. Değer görene kadar işlem tekrarlanır. Uçlardan birinde daha büyük, diğerinde biraz daha küçük değer görülür. Sabit probun bulunduğu uç base, küçük değer gördüğümüz uç kolektör, büyük değer gördüğümüz uç emiterdir. Eğer base deki prob artı prob  ise transistör NPN, eksi prob ise transistör PNP dir.

DİYAK: AVO metre ile Diyak’ın sağlamlık kontrolünde, ölçü aletinin omaj kademesinde her iki yönde yapılan ölçümde yüksek direnç gösterir. Diyak arızalı ise her iki yönde de düşük direnç ölçülür. Güvenilir sağlamlık kontrolü ancak Diyak devrede, iletimde ve yalıtımda iken yapılacak ölçümle ya da basit bir Triyak tetikleme devresindeyken deneyerek yapılabilir.

TRİYAK: A2 – G arası yapılan her iki yönlü ölçümde yüksek direnç ölçülmelidir A1 – A2 arası yapılan her iki yönlü ölçümde yüksek direnç ölçülmelidir

A1 – A2 arası ölçüm yapılırken AVOmetrenin uçlarından herhangi biri geyt ucuna dokundurulup çekildiğinde okunan direnç değeri düşüyorsa Triyak iletime geçiyor demektir.

AVOmetrenin uçları değiştirilip işlem tekrarlandığında aynı şekilde direnç düşüyorsa Triyak her iki tetikleme halinde de iletime geçtiği için sağlamdır.

Yukarıdaki anlatılanlardan biri gerçekleşmezse ya da A1 – A2 arası düşük direnç değeri gösteriyorsa Triyak arızalıdır.

UJT: AVOmetrenin direnç konumunda, E – B1 arasında yapılan ölçümde bir yönde yüksek, diğer yönde düşük direnç ölçülür. AVOmetrenin direnç konumunda, E – B2 arasında yapılan ölçümde bir yönde yüksek, diğer yönde düşük direnç ölçülür. AVOmetrenin direnç konumunda, B1 – B2 arasında yapılan ölçümde her iki yönde düşük direnç ölçülür. ( yaklaşık 5 – 10 KΩ )

UJT nin uçları bulunurken öncelikle emiter ucu tesbit edilir. İkişerli ölçümlerde her iki yönde düşük direnç okunan grup B1 – B2 uçlarıdır. Kalan diğer uç emiter ucudur. Emiter ucu bulunduktan sonra E ucuyla diğer iki uç arasında yapılan ölçümde daha büyük okunan uç B1, daha küçük ölçülen uç B2 ucudur. Emiter ucuyla diğer B1 ve B2 uçlarının ölçümünde direnç okunduğu andaki AVO metrenin probunun kırmızı ucu sabit tutuluyorsa ‘’n’’ kanal UJT, AVO metrenin siyah ucu sabit tutuluyorsa ‘’p’’ kanal UJT demektir.

Alan Etkili Transistörler (FET): JFET ve MOSFET olarak iki ana türü vardır. Transistör gibi üç ayaklı bir yarı iletken devre elemanıdır. Oluk (drain-D), kaynak (source-S) ve kapı (gate-G) olarak adlandırılan ayakları vardır. Kontrol ayağı olarak kapı ayağı kullanılır.
FET:
Sağlam Fet Transistörün Kaynak – Oluk uçları ( D –S ) arası her iki yönde de küçük direnç gösterir.
Ayrıca Sağlam bir Fet GATE – DRAİN ve GATE –SOURCE uçları arasında bir yönde küçük direnç diğer yönde sonsuz direnç göstermesi gerekir.

MOSFET :
a) Ölçü aleti direnç konumuna alınır. + prob Drain ucuna – prob ise source ucuna dokundurulur. Ölçülen değer yaklaşık sıfır olmalıdır. Ve problar yer değiştirdiğin de de aynı değer okunmalıdır.
b) + probDrain ucuna , – prob Gate ucuna bağlanır. Ve ölçü aletinde okunan direnç değeri yaklaşık 7 – 8 Wokunmalıdır.
c) + prob Source ucuna , – prob Gate ucuna dokundurulur. Ölçü altinde 7- 8 ohm’luk bir direnç değeri okunmalıdır.

NOT: FET ler ölçülürken uç tespitleri kataloglardan yapılmalıdır. Sağlamlık kontrolü yapılırken tekrar peş peşe ölçüm yapılamaz. Bir defa problar dokundurulduktan sonra kanaldan akım akışı prob çekilse bile devam eder.


İndirmek isteyenler için;
Download

Alternatif

Posted in Ders Notu, Elektronik and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Güvenlik Sorusu *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>