3 Fazlı Asenkron Motora 1 Kademe Direçle Yol Verme

3 Fazlı Asenkron Motora 1 Kademe Direçle Yol  Verme

Çalışma Prensibi

 

3 Fazlı Asenkron motorlar ilk kalkınma anında devrini alana kadar şebekeden nominal çalışma akımından daha fazla akım çeker.Bu çekilen fazla akımı minimize etmek için çeşitli yol verme teknikleri kullanılır. Bunlar Ototrafosuyla yol verme, Yıldız-Üçgen yol verme, Dirençle yol vermedir.Burdaki amaç motora ilk anda gelen gerilimi düşürerek şebekeden çekilen fazla akımı azaltmaktır.

Yukarıdaki devrede 1 kademe dirençle asenkron motora yol verdik.Starta bastığımızda M1 kontaktörü enerjilenir ve motor güç devresinde de gördüğümüz gibi M2 kontaklarının açık olmasından dolayı dirençler üzerinden dönmeye başlar. M1 kontaktörü ile birlikte enerjilenen ZR zaman rölesi 5 saniye saydıktan sonra kontaklarını konum değiştirerek M2 kontaktörünü enerjilendirir. M2 kontaktörü güç kontaklarını kapatarak dirençleri devre dışı bırakır. Böylece motor şebeke geriliminde çalışmasını sürdürür.

Posted in Elektrik and tagged , , , , , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Güvenlik Sorusu *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>