3 Fazlı Asenkron Motora Yıldız – Üçgen Yol Verme

3 Fazlı Asenkron Motora Yıldız – Üçgen Yol Verme

Çalışma Prensibi

3 Fazlı Asenkron motorlar ilk kalkınma anında devrini alana kadar şebekeden nominal çalışma akımından daha fazla akım çeker.Bu çekilen fazla akımı minimize etmek için çeşitli yol verme teknikleri kullanılır. Bunlar Ototrafosuyla yol verme, Yıldız-Üçgen yol verme, Dirençle yol vermedir.Burdaki amaç motora ilk anda gelen gerilimi düşürerek şebekeden çekilen fazla akımı azaltmaktır.

Bu yöntemde motoru ilk çalıştırma anında yıldız çalıştırıyoruz. Bunun yıldız bağlantı yapıldığı zaman sargılara gelen gerilimin şebeke geriliminin kök 3 katı kadardır. Yani 380 volt şebeke geriliminde yıldız bağlantı yapılan bir motorun sargılarına 220 volt gelir. Yıldız bağlantıda şebeke akımıyla faz akımı birbirine eşittir. Üçgen bağlantıda ise şebeke gerilimi ile sargılara gelen gerilim eşittir(380 volt)

Yukarıdaki devrede starta bastığımızda M kontaktörü enerjilenir ve mühürlemesini yapar. Eş zamanlı olarak Yıldız Kontaktörü de, Üçgen Kontaktörü ve Zaman Rölesinin kapalı kontakları üzerinden enerjilenir.Motor yıldız çalışmaya başlar.Üçgen Kontaktörünün kapalı kontağı üzerinden enerjilenen ZR zaman rölesi ise belirlenen süre sonunda kontaklarını konum değiştirerek Yıldız kontaktörünü devre dışı bırakır ve Üçgen kontaktörünü devreye alır. Üçgen kontaktörü kendi mühürlemesini yaptıktan sonra ZR zaman rölesini devre dışı bırakır. Motor normal devrine üçgen çalışmasını sürdürür. 

Posted in Elektrik and tagged , , , , , , , , , , , .

2 Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Güvenlik Sorusu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>