3 Fazlı Asenkron Motorun 1 Butonla Çalıştırılması/Durdurulması

3 Fazlı Asenkron Motorun 1 Butonla Çalıştırılması/Durdurulması

Çalışma Prensibi

Devredeki start butonuna basınca M ve B kapalı kontakları üzerinden A kontaktörü enerjilenir ve kendi mühürlemesini yapar. Açık kontağı üzerinden M kontaktörünü de enerjilendirir ve motor dönmeye başlar. M enerjilenince kendi mühürlemesini yapar ve A’nın önündeki kontağını açar B’nin önündekini kapar. Fakat A enerjili olduğu için B enerjilenemez.Starttan elimizi çekip bi daha bastığımızda ise M kontaktörü enerjili olduğu için A enerjilenemez ve B’nin önündeki kontağını açamaz. Böylece B kontaktörü M kontaktörünün kapalı kontağı üzerinden enerjilenir ve M kontaktörünün önündeki kapalı kontağını açarak motoru durdurur.

Posted in Elektrik and tagged , , , , , , , , , , , .

8 Comments

 1. sadece sınavda öğrencilere zorluk olsun dıye uydurulmus 1 devre bu…1 motoru durdurmak ıcın harıcı 2 kontaktor kullanacagıma 1 tane stop butonu alır onu takarım iş biter sınavda soruyolar bize hoca kendısı cızemıyokı..

  • Günlük hayatta da tek butonla çalıştırılıp durdurulan sistemler var. İlla tek motor çalıştırmak için iki kontaktör kullanıyorum diye düşünme. Motor çalıştırmazsında başka bir sistemi çalıştırırsın. Ya da güvenlik tedbiri gibi de kullanılabilir.

   Hoca konusunda yapılacak bişi yok (:

   • illaki kullanıldığı yerler olacaktır.örnek otobus kapıları olabılır ama yinede bana saçma geliyor kullanıldığı yer daha görmedım.ayrıca bu işe yıllarını vermıs insanlar bile eger devreyı gormedıyse 0 dan bu devreyı tasarlayamıyorlar denedım ve gordum.sınavda 3 soru 10 dk mı aldı 30 dk bu devreyı dusundum ama işin içinden cıkamadım :)

    Hoca konusunda yapıcak bişi yok :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Güvenlik Sorusu *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>