Man Out of Time – Nikola Tesla

Zamanın ötesindeki dahi, Nikola Tesla adını birçoğunuz belki duymamışsınızdır. Kendisi hayatı boyunda Thomas Edison tarafından sabote edilmiş bir dahidir. Bilim ve teknolojiyi kökünden değiştiren bu dahiyi tanımak isteyenler için History Channel tarafından çekilmiş bir belgeseli sizlere sunuyorum. Ama belgesele geçmeden önce biraz kendim bahsetmek isterim.

Nikola Tesla hayranlık duyduğum bir isimdir, kendisini elektriğin babası olarak tanımlarsam hata yapmış sayılmam. Adına alınmış 700’ün üzerine patent bulunmaktadır ve günümüzde kullandığımız hemen hemen bütün elektronik aletlerin çalışma prensiplerinde Tesla’nın buluşlarını görebiliriz. Alternatif akım gibi en temel elektrik ihtiyacımızdan tutunda İyonosferi kullanarak tüm dünyaya kablosuz elektrik iletmek gibi çılgınca projelere kadar bir çok alanda çalışma yapmıştır. Günümüzde komplo teorilerine sık sık konu olan HAARP(Deprem Makinası) ve Philepheldia gibi akıl almaz deneylerde bulunmuş, ilk insan yapımı şimşeği üretmiştir. Radyoyu sandığınız üzere Marconi değil Tesla bulmuştur ve ölümünden 5 ay sonra Amerikan Patent Ofisi radyonun mucidi olarak Tesla’yı göstermiştir. Wilhelm Röntgen tarafından bulunduğu söylenen X-Ray aslında Tesla tarafından yıllar önce X ışınları olarak keşfedilmişti. 19. yy’lın sonlarında doğan bu dahi uzaya kendi yaptığı uydularla sinyaller göndermiş ve almıştır. MRI gibi sağlık sektrönün olmazsa olmaz araçlarından uzaktan kumanda gibi basit ama hemen hemen herkesin elinde tuttuğu bir çok icadı vardır.

32 yaşında milyoner olup beşparasız otel odasında yalnız başına ölmüştür. 3 rakamına sağlantılıydı ve kaldığı otel odalarının numarasının 3’e bölünebilmesi gerkiyordu. Saçlarına dokunulması kesinlikle izin vermezdi ve aseksüeldi. Ölümünden sonra Amerikan gizli servisi çalışmalarına el koymuştur ve günümüzde yapılan bazı araştırmaların Tesla’nın çalışmalarına dayandığı ve gizli bir şekilde yürütüldüğü komplo teoristlerince söylenmektedir. Kendi yaşadığı dönemde değeri bilinmeyen bu adamın günümüzde yavaş yavaş artan ünü aslında onun ne kadar ileri görüşlü biri olduğunun kanıtıdır ve kendi döneminde değeri anlaşılamamış bir dahidir.

Tesla: Our virtues and our failings are inseparable like force and matter, when they separate man is nomore.

Daha fazla bilgi için bkz: Nikola Tesla – Vikipedi

Şimdi aşağıdaki videonun keyfini çıkarabilirsiniz.

YouTube Preview Image
Posted in Elektrik and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , .

2 Comments

  1. Teslanın değeri günümüzde yavaş yavaş anlaşılıyor. Güzel bir yazı olmuş belgeselde çok güzeldi. Teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Güvenlik Sorusu *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>