Basınç Sensörleri

Basınç sensörleri fiziksel ya da basınç değişimini algılayarak bu değişimi elektrik sinyaline çeviren elemanlara denir. Basınç sensörleri çeşitlerine göre 4 grupta incelenir. Bunlar;

1-Kapasitif Basınç Ölçme Sensörleri
2-Strain Gage(şekil değişikliği) sensörler
3-Load Cell(yük hücresi) sensörler
4-Piezoelektrik Özellikli Basınç Sensörleri

1-Kapasitif Basınç Ölçme Sensörleri

Kapasitif sensörler ayın kondansatör mantığı ile çalışmaktadır. Kondansatörde 2 adet plaka bulunur. Bunlardan biri sabit diğeri ise hareketlidir. Kondansatörün depoladığı enerji bu plakaların uzunluğuna, genişliğine ve plakalar arasındaki uzaklığa bağlı olarak değişir. Burada değişen sadece kapasite değildir. Aynı zamanda bu özelliklerden biri değiştiğinde değişime bağlı olarak kondansatörün alternatif akıma gösterdiği dirençte değişir. Kapasitif sensörlerin çalışma prensibi tam da bu mantığa dayalıdır. Kapasitif sensörler basınç sensörü gibi kullanılabilir bunun yanında yaklaşım ve pozisyon sensörü olarak da kullanılabilir.

2-Strain Gage(şekil değişikliği) sensörler

Bilindiği üzere iletkenin kesitine ve boyuna göre direnci değişmektedir. Strain Gage sensörler iletkenlerin bu özelliklerinden yararlanılarak hazırlanmıştır. Bir esnek parça üzerine tel veya başka bir iletken çok güçlü bir şekilde yapıştırılır. Esnek parçaya uygulanan basınç nedeni ile üzerindeki şeritte parçayla birlikte esner ve direnci değişir. Bu direnç değişimi ile uygulanan basınç tespit edilebilir.

3-Load Cell(yük hücresi) sensörler

Çalışma prensibi Strain Gage gibidir. Bir, iki ve dört noktadan ölçüm yapacak şekilde üretilirler. Bu noktalara basınç uygulandığında direnç değişir. Bu sensörlerde de direnç değişimi basınçla doğru orantılıdır. Load Cell sensörler hassas ölçüm yapabildikleri için genellikle elektronik terazilerde kullanılır.

4-Piezoelektrik Özellikli Basınç Sensörleri

Bu sensörler üzerine gelen basınca göre çok küçük değerlerde elektrik gerilimi-akımı üretirler. Piezoelektrik sensörlerin yapımında kullanılan malzemeler kristal yapılıdırlar. Basıncın etkisiyle oluşan bu elektrik uygulanan basınçla doğru orantılıdır. Piezoelektrik basınç sensörlerinin en özelliği basınca çok çabuk tepki vermesidir. Bu nedenle ani basınç değişimlerinin meydana geldiği uygulamalarda bu sensörler kullanlır.

İlker GÜVEN

Posted in Elektronik and tagged , , , , , , , , , , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Güvenlik Sorusu *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>