Eş Değer Direncin Bulunması Yıldız-Üçgen

Omik devrelerde yani sadece direnç bulunan devrelerde eş değer dirençleri bulmak için kullanılan yöntemler dirençlerin devredeki konumuna (seri/paralel) göre değişiyor. Fakat bazen öyle devreler çıkıyor ki karşımıza dirençler ne seri ne de paralel konumlandırılabiliniyor. Bu tr devrelerde, devreyi daha anlaşılır hale getirmek için bazı formüller kullanılıyor ve sonrasında eş değer direnç bulunuyor.

Aşağıda böyle bir devre var ve biz üçgen görünümündeki bu devreyi üçgen-yıldız dönüşümü ile daha basit bir devreye dönüştüreceğiz.

Devremiz yukarıdaki gibi. Devrede dönüşüm yapmak için kullanacağımız formül ise;

Dönüşüm işlemi uygulanırken kafanızın karışmaması için devredeki üçgen grupların arasına yıldız şekillerini yerleştirin. Aşağıdaki şekillere göre R1 direncini bizim devremizdeki Ra ve Rb direnci arasına yerleştirin. R2 direncini ise Rb ve Rc direnci arasına yerleşecek. Bu yerleşimleri yaptıktan sonra formülü kendinize göre düzenleyin.

Devreye baktığımız zaman toplamda 3 tane üçgen grubu bulunmaktadır. Sırasıyla başlayalım.

1 Grup İşlemleri;

Solda devrenin dönüşüm sonrası aldığı şekil ve direnç değerleri sağda ise işlemler var.

2. Grup İşlemleri;

Aynı şekilde yapıyoruz.

3.Grup İşlemleri;

Tüm grupların değerlerini bulduk ve devremiz aşağıdaki gibi oldu. Şimdide eş değer direnci bulalım. Öncelikle basit olan işlemleri yani seri dirençler arasındaki işlemleri yapıyoruz.

Yukarıdaki işlemler yapıldıktan sonra devremiz aşağıdaki şeklini alıyor. Şekil düzelmesi yapmadım çünkü düzeltme olunca dirençlerin nereden geldiği karışabiliyor.

Devre son haldeyken yine seri olan Reş3 ve R6 dirençlerinden başlıyoruz ve sırayla en sade haline gelene kadar devam ediyoruz ve sonunda Reş1, Reş5(orta kısım) ve R5 dirençleri seri halde kalıyor. Onları da toplayınca devrenin eş değer direncini 17 ohm olarak buluyoruz.

 

İlker GÜVEN

Posted in Elektronik and tagged , , , , , , , , , , , , .

5 Comments

  1. Hocam hesap yanlış.. R3eş hesaplamışsınızda oradaki R9 direncini yutmuşsunuz.. nereye gitti o R9 Direnci son şekilinizi çizerken R9’u çizmeyi unutmuşsunuz buna bağlı olarak hesabıda yanlış yapmışsınız..

    • Hesap doğrudur Alper. R9 direncinin bir ucu açık gördüğün gibi onu son şekle eklemeninde bir faydası yok çünkü yine ucu açık kalacak. Bildiğin gibi açık devreden akım geçmez dolayısıyla üzerinde bir gerilim düşümü söz konusu değil. Bu sebeple R9 u hesaba katmıyoruz.

  2. Hesapta bende bir problem göremedim sonuçta açık devreden akım geçmiceği için hesaba katmamış doğru.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Güvenlik Sorusu *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>