Stok Kontrol Benzetimi JAVA Uygulaması

Stok Seviyeleri Kontrol Yöntemleri isimli yazımda daha önce anlatmış olduğum ve  “Sürekli Gözden Geçirme Esasına Dayalı Stok Kontrol Sistemi ile İlgili Örnek Benzetim Algoritması” olarak paylaştığım algoritmaya biraz daha görsellik katmak ve performansını arttırmak adına biraz ekleme yaptım. Programın çalışma mantığını anlamak için bu konuyu inceleyiniz.

NetBeans IDE 8.1 ve JAVA GUI kullanarak aşağıda resmini görmüş olduğunuz program oluştrulmuştur. Ayrıca Java’nın Look And Feel özelliklerinden biri olan Nimbus kullanılmıştır.

Stok Kontrol Benzetimi

Iterasyon, minumum Q, maksimum Q, minumum R, maksimum R gibi kullanıcıdan girilmesini istenen değerler girildikten sonra hesapla butonuna basıldığında alt bölümde yer alan tablo alanında her bir Q ve R değeri için hesaplanan maliyetler gösterilecektir. Ayrıca Talep için Uniform dağılım ve sabit talep olmak üzere iki adet talep yöntemi programlanmıştır. Seçtiğiniz yöntem aktif olacak ve hesaplama buna göre yapılacaktır.

Elde Bulundurma Maliyeti ve Kayıp Satış Maliyeti dışında kalan bütün alanlarda tamsayı kullanılması zorunludur aksi halde program sizden bu değerleri düzeltmenizi isteyecektir.

Stok Kontrol Benzetimi

Programı çalıştırabilmek için bilgisayarınızda Java SE Development Kit yüklü olmalıdır. Değil ise tıklayınız.. Jar uzantılı dosyaları Java Development Kit ile çalıştırabilirsiniz.

Stok Kontrol Benzetimini buraya tıklayarak indirebilirsiniz…

İlker GÜVEN

Posted in Endüstri Mühendisliği, Programlar and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Güvenlik Sorusu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>