Bir Varmış Bir Yokmuş..!

 Küçükken bu cümleyi ne zaman duysam bana yine masal anlatacaklarını anlardım ve acaba bu sefer hangi hayalden bahsedeceklerini düşünürdüm. Çünkü masallarda olması zor olan olaylar konu edilirdi. Özel ve ilgi çekici olaylar.

   Konuya hayallerden girdik öyle devam edelim. Bundan 6–7 yıl öncesine kadar internetin güvenirliliği bir hayal sayılabilirdi. Hem yasaların esnekliği hem de bilgisayar korsanlarının aç gözlülüğü ve merakı bu sanal hayatta gerçek bir sorundu. Böyle bir durumda kim bilişim güvenliğinden bahsedebilirdi ki? İnsanlar artık masallara inanmıyor. Bilişim güvenliği bu ortamda sadece basit iki kelimeden ibaretti. Kişisel verilerin önemsenmemesi, güvenlik tedbirlerinin alınmaması, kullanıcıların bilgisizliği ve hackerlerin merakı bir süreliğine basit bir olaymış gibi görünüp sindirilse de bugün midemizde hazmedemediğimiz bir olgudur.

Kredi kartlarının kullanımı, kişisel işlerin internet üzerinden yürütülmesi,  internet bankacılığı gibi önemli gelişmeler bu şifrelerin güvenliğinin önemsenmesine sebep olmuştur.

Bu sebeple özellikle ülkemizde olmak üzere birçok ülkede bilgisayar korsanlarına karşı çok sert önlemler alınmıştır. İnternet ortamında kişilerin mahremiyetinin tehlikede olmasından dolayı yeni çıkarılan kanunlar hackerlerin elini kolunu bağlasa da tamamen önleyememiştir. Hal böyle olunca kişi kendi güvenliğini düşünmek zorunda kalıyor. Bu durumda da en büyük yardımcıları güvenlik yazılımları ve firewalllardır. Bunlarında maalesef yetersiz olduğunu düşünürsek kişilerin ne kadar dikkatli davranması gerektiğini anlarız. Yasaların caydırıcılığı büyük bir hacker kitlesini engellese de tamamını engellememiştir. Bu nedenle internet üzerindeki tehlike hala devam etmektedir. Bu tehlikelere karşı kurulan sivil örgütler gerek internet gerekse gerçek yaşam üzerinden kullanıcıları bilinçlendirerek hacker tehlikesini minimum seviyeye çekmeyi hedeflemiştir.

Kim ne derse desin sanal ortamdaki savaş hiçbir zaman bitmeyecektir. Bu ortamda da ülkeler ellerinden geleni yapıyorlar fakat yeterli olmuyor. Hal böyle olunca kullanıcılar kendi güvenliğini kendileri sağlamak zorunda kalıyor. Bunun içinde çeşitli yazılımlardan destek alıyorlar ama bu yazılımlarda sadece geçici bir süre hackerleri engelleyebiliyor sonrasında ise her şey kullanıcıya kalmış durumda siz ne kadar dikkatli olursanız o kadar güvendesiniz demektir.

Anahtar sizin elinizde onu hackerlere da verebilirsiniz kendinizde saklayabilirsiniz.

İlker Güven

Posted in Güvenlik and tagged , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Güvenlik Sorusu *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>