Ne Kadar Güvendesiniz?

Mahremiyetin bu denli önemli olduğu bu dünyada sizin bilgileriniz ne kadar güvende. Bu soruyu kendinize ne kadar sordunuz. Yeterince önlem aldınız mı yoksa aldığınızı mı sanıyorsunuz? Aldığınız önlemler sizi korumaya yetecek mi? Kendinize bu soruları sormaya başladığınızda sisteminizin güvenliğini gözden geçirme zamanı gelmiş demektir. Yasalar hackerleri sindirmiş olabilir ama virüsler hala sizin 1 numaralı düşmanınızdır.

Bilgisayarınızı sadece eğlence için kullanıyorsanız bunu önemsemenize gerek yok ama eğlencenin yanında iş ve kişisel bilgilerinizi de bilgisayar aracılığı ile hallediyorsanız biraz düşünmeniz gereken bir konu güvenlik. Eğer son birkaç yıldır bilgisayarınıza vakit ayırmıyorsanız bir Pazar gününüzü ona ayırın.

# Öncelikli olarak sisteminizi güncelleyin. Eğer bir Windows kullanıcısı iseniz Microsoft’un sitesinden sisteminiz için olan güncellemeleri indirebilirsiniz. Bu yamalar sisteminiz güvenlik açıklarını giderecek ve sisteminizi güçlendirecek yamalardır.

# Güvenlik duvarlarından faydalanın.Güvenlik duvarları bilgisayarınıza bağlı olduğu ağ dan gelebilecek saldırılara karşı sisteminizi korur.Bu güvenlik duvarları internet üzerinden gelen paketleri inceler, bu paketlerin portlarını kontrol eder ve alışılmışın dışında olan bağlantıları kullanıcıya bildirir. Windows’un kurulumdan itibaren sisteminizde olan bir güvenlik duvarı vardır fakat bu güvenlik duvarı sisteminize gönderilen bağlantıları kontrol etmez bu nedenle tam koruma sağlayamaz. Tam güvenlik için piyasada kolayca bulabileceğiniz ücretsiz güvenlik duvarlarını bilgisayarınıza yüklemenizi öneririm.

# Anti Virüs programları her bilgisayarda olması gereken bir yazılımdır. Bilgisayarınızı eğlence amaçlı kullanıyor olsanız dahi bu programların sisteminizde olması şart! Virüsler sisteminizde ki güvenlik duvarını aşabilirler. Hal böyle olunca eğer anti virüs programınız yoksa sisteminizi virüslere teslim olmuş demektir. Virüsler sisteminize internet yoluyla bulaşabileceği gibi CD/DVD, Disket(artık kullanılmasa da) Flash Disk(USB Bellek) gibi donanımlarla da bulaşabilir. İyi bir anti virüsünüz yoksa bu virüsler sisteminize girecektir.

Anti virüsünüz olmasıyla güvenlik sağlamış olmasanız. Bunun nedeni sürekli yeni virüslerin çıkmasıdır. Siz anti virüsünüzü güncellemediğiniz sürece sisteminiz bütün saldırılara açıktır. Bu nedenle Anti virüs programlarınızı sürekli güncellemeniz gerekmektedir. Anti virüs firmalarının verdiği listelerde ki virüslerin birçoğu yeni virüslerdir. Siz programınızın imzasını güncellemezseniz bu virüsleri taşıyan dosyalar Anti virüs programınız tarafından engellenmez ve çalıştırmanıza izin verilir.

Bu konuyla ilgili sorulabilecek muhtemel sorulara bakalım;

1) Güncelleme sırasında bilgisayarım çok kasılıyor/yavaşlıyor ne yapmalıyım?

Açık olan bütün programları kapatın ve özellikle interneti kullanmayın. Çünkü güncelleme sırasında bilgisayarınız gerekli olan paketleri önce internetten indirecek ve daha sonra sisteminize kuracaktır. Biraz sabırlı olmanız gerekiyor.

2)Ben her zaman güncellemeleri takip edemiyorum. Bunu nasıl otomatik yapabilirim?

Bunun için Denetim Masasını açın. Klasik görünümde Otomatik Güncelleştirmeler simgesine tıklayın. Önünüze gelen pencerenden ayarlarınızı yapabilirsiniz.

3) Sitemimde zaten Anti virüs yazılımı mevcut tekrar güvenlik duvarı yüklememe gerek var mı?

Eğer anti virüsünüz internet security değilse kullanmanızda fayda var. Güvenlik duvarları sisteminizi birkaç özel port hariç tamamen görünmez yapabilir.

4) Ben bir tane anti virüs programına güvenmiyorum birden fazla yüklemek istiyorum bu bir sorun oluşturur mu?

Anti virüs yazılımları zayıflatılmış virüslerdir. Aynı vücudumuza yapılan aşılar gibi. Bir sisteme iki tane anti virüs yazılımı yüklerseniz bu yazılımlar birbirlerini virüs olarak algılayıp silmeye çalışacaklardır. Buda bilgisayarınız gereksiz yere yavaşlamasına veya çökmesine neden olabilir. Bu nedenle kullanacağınız anti virüs yazılımı güncel ve iyi olmalıdır. Böylece başka bir anti virüs yazılımına ihtiyacınız kalmaz.(Tavsiye olarak Nod32, Panda ve Kaspersky gibi anti virüs programları kullanabileceğiniz en iyi yazılımlardır.)

Yukarda bahsettiğim 3 maddeyi sisteminize uyguladığınız takdirde virüsleri önemli ölçüde bertaraf etmiş olacaksınız. Ama unutmayın en büyük güvenlik sizsiniz. Eğer siz isterseniz bilgisayarınıza virüs bulaşamaz.

İlker GÜVEN

Posted in Güvenlik and tagged , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Güvenlik Sorusu *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>