Akıl Oyunu

    Ünlü bir futbolcu karısını öldürmekle suçlanıyordu…
Futbolcu olayın tek şüphelisi olarak polisin televizyonlardan naklen yayınlanan heyecanlı takibiyle yakalanmıştı ama karısının cesedi ortada yoktu.

    Duruşma Amerikan filmlerindeki gibiydi. Futbolcu sanık sandalyesinde oturuyordu. Kucak dolusu parayla tuttuğu avukatı yargıca ve sanığa sırtı donuk, heyecanlı cümlelerle jüriyi ikna etmeye uğraşıyordu.

    – Sayın jüri, müvekkilimin suçsuz olduğuna yürekten inanıyorum. buna az sonra sizlerde inanacaksınız. Neden mi? Bakın, şimdi 1 den 10’a kadar sayacağım ve müvekkilimin öldürdüğü iddia edilen karısı bu kapıdan içeri girecek.

1,2,3, … ,9,10

    Bitirince bütün jüri kapıya döndü. Kimse girmedi içeri. Üyeler soran gözlerle avukata bakıyordu. Avukat bir savunma dehasıydı; Öldürücü hamlesini yaptı.

    – Bakın, siz de kadının öldüğüne inanmıyorsunuz, çünkü hepiniz içeri girecek diye kapıya baktınız. İşte kararı buna göre vermenizi talep ediyorum…

    Jüri ünlü futbolcuyu suçlu bulduğunu bildirdi ve dava bu şekilde sonuçlandı.

    Mahkeme çıkısında avukat, bayan jüri başkanına yaklaştı:

    - 10’a kadar saydığımda siz de diğer üyeler gibi kapıya bakmıştınız. Neden böyle bir karara imza attınız?
Doğru, dedi jüri başkanı, ben de kapıya baktım, ama müvekkiliniz kapıya bakmıyordu…

Posted in Hayata Dair and tagged , , .

3 Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Güvenlik Sorusu *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>