Saç Telinden 4 Bin Yıllık Portre

Donmuş saçtaki genlerin analizi sonucu 4 bin yıl önce yaşamış bir insanın portresi çizildi.

Kopenhag Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, bir tutam donmuş saçtan yola çıkarak 4 bin yıl önce yaşamış bir Sakkak yerlisinin DNA bilgilerinin büyük bir kısmına ulaşmayı başardı. Böylece yeni bilgiler ışığında ‘eski insanın’ dış görünüşü hakkında bilgiler netleşmiş oldu ve ortaya 4 bin yıl önce yaşamış bir insanın ‘portresi’ çıktı. Çizime bakılırsa, araştırmacıların ‘Inuk’ adını verdiği kişi ‘kellik riskiyle’ de karşı karşıyaymış.

Uzmanlar tarafından DNA bilgileri üzerinde yapılan analizlere göre Inuk’un göz rengi kahverengi, saçları uzun ve koyu renkli, kan grubu A pozitif ve ten rengi koyuydu.

Sonuçları Nature dergisinde yayımlanan araştırmada, Inuk’ın DNA’sı Kuzey Kutbu’nda günümüzde yaşayan insanlarının DNA bilgileriyle de kıyaslandı. Sonuçlar, Inuk’ın Sakkak halkına mensup atalarının Sibirya’dan 5 bin 500 yıl önce göçtüğünü gösteriyor.

Posted in Hayata Dair and tagged , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Güvenlik Sorusu *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>