PLC Örnek Problemleri

Soru-1 ) Start butonuna bastığımız anda M1motoru, start butonundan elimizi çektiğimiz anda M2 motoru çalışacak. Stop butonuna bastığımız anda ise iki motor birden duracaktır.
Start I0.0
Stop I0.1
M1 Q0.0
M2 Q0.1

Soru-2 )Start butonuna bastığımızda M1 motoru hemen çalışacaktır. M2 motoru ise butona bastıktan 5sn sonra çalışacaktır. Stop butonuna bastığımızda her iki motorda hemen duracaktır.

Start I0.0
Stop I0.1
M1 Q0.0
M2 Q0.1

Soru-3 )Bir garaj kapısında aç butonuna basıldığı müddetçe kapı açılacaktır.Aç butonundan elimizi
çektiğimizde veya kapı S1 sınır anahtarına çarptığında duracaktır. Kapı butonuna bastığı müddetçe kapanacaktır. Butondan elimizi çektiğimizde veya S2 sınır anahtarına çarptığında duracaktır.
Aç butonu I0.0
Kapa butonu I0.1
Aç kontaktörü Q0.0
Kapa kontaktörü Q0.1
S1 sınır anahtarı I0.2
S2 sınır anahtarı I0.3

Soru-4 )Bir motor ileri butonuna basıldığında ileri doğru dönecektir.Stop butonuna basıldığında veya aşırı akım rölesi açma verdiğinde duracaktır.Geri butonuna basıldığında ise geri yönde dönecek stop butonuna basıldığında veya aşırı akım rölesi açma verdiğinde duracaktır. ileri dönerken geri butonuna basıldığında veya geri dönerken ileri butonuna basıldığında motor yön değiştirmeyecektir. İleri ve geri kontaktörleri aynı anda devreye girmeyektir.

İleri butonu I0.0
Geri butonu I0.1
Stop butonu I0.2
Aşırı akım I0.3
İleri kontaktörü Q0.0
Geri kontaktörü Q0.1

Soru-5 )Üç fazlı ASM. Dinamik frenleme ile durdurulacaktır. Start butonuna basıldığında KM1
kontaktörü ile motor çalışmaya başlayacaktır. Stop butonuna basıldığında ise KM1 kontaktörü duracak ve KM2 dinamik frenleme kontaktörü 3sn müddetle çalışıp duracaktır.

Start I0.0
Stop I0.1
KM1 Q0.0
KM2 Q0.1

Soru-6 )Bir hamur karıştırma motoru şu şekilde çalışacaktır. Start butonuna basıldığında 5sn
süreyle önce KM1 sağ kontaktörü çalışacak 5sn sonra duracak ardından sol KM2 kontaktörü 5sn’ye
çalışacak ve duracaktır. Bu periyodik çalışma stop butonuna basana kadar veya aşırı akım rölesi açma sinyali verene kadar devam edecektir.

Start I0.0
Stop I0.1
Aşırı akım I0.3
Sağ yön Q0.0
Sol yön Q0.1

Soru-7 )Asenkron motora üç kademeli dirençle yol verilecektir.Start butonuna basıldığında önce KM1 kontaktörü devreye girecek 4sn sonra KM1 devreden çıkacak KM2 devreye girecek bundan 4sn sonra KM2 devrenden çıkacak KM3 devreye girecektir ve KM3 kontaktörü stop butonuna basılana veya aşırı akım rölesi açma verene kadar çalışmasını sürdürecektir.
Start I0.0
Stop I0.1
Aşırı akım I0.2
KM1 Q0.0
KM2 Q0.1
KM3 Q0.2

Soru-8 )3 Fazlı motora yıldız-üçgen yol verilecektir.Star butonuna bastığımız anda K1M ve Kyıldız kontaktörleri devreye girecektir.4sn sonra Kyıldız kontörü devreden çıkacak ve bundan 1sn sonrada Küçgen kontörü devreye girecektir. Çalışmanın herhangi bir anında stop butonuna basıldığında veya aşırı akım rölesi açma verdiğinde bütün kontaktörler devre dışı kalacaktır.

Start I0.0
Stop I0.1
Aşırı akım I0.2
K1M Q0.0
K yıldız Q0.1
K üçgen Q0.2

Soru-9 )Bir motor ileri ve geri butonlarıyla çalıştırılacaktır. İleri butonuna bastığımızda motor
ileri dönecektir. Motor ileri yöne dönerken geri butonun bastığımızda motor önce duracak sonra geri yönde dönecektir. Aynı şey geri çalışma sırasında ileri butonuna bastığımızda olacaktır. Stop butonuna basıldığında veya aşırı akım rölesi açıldığında ise motor duracaktır.

İleri I0.0
Geri I0.1
Stop I0.2
Aşırı akım I0.3
İleri Q0.0
Geri Q0.1

Soru-10 )Start butonuna birinci kez basıldığında M1 motoru, ikinci kez basıldığında M2 motoru, üçüncü kez basıldığında M3 motoru çalışmaya başlayacaktır. Dördüncü kez basıldığında ise duracaktır.

Start I0.0
M1 Q0.1
M2 Q0.2
M3 Q0.3

Soru-11 )I0.0 girişine 5 kez basıldığında Q0.0 çıkışı 5sn yanacaktır.

Posted in PLC and tagged , , , , , .

26 Comments

 1. iyi günler benim salıya yapılması gereken bir devrem vardı yarısına kadar yaptım ama gerisini yapamadım yardımcı olurmusunuz sorum şöyle;
  1 nolu butonlo 1 nolu motor,2 nolu butonlo 2nolu motor kesik çalıştırılacaktır.motorların calışma süreleri ve calıştırma sayıları ayrı ayrı toplanmaktadır.herhangibir motor 15 dk çalışma süresine veya 15 kez çalıştırılıp durdurulması durumunda iki motorun toplam çalışma süresnin iki katı kadar bir süre ile iki motorda çalıştırılamamaktadır. yardımcı olurmusunuz

 2. Start butonuna basıldığında bir motor, stop butonuna basıncaya kadar periyodik aralıklarla devreye girip çıkmaktadır. Başlangıçta motorun devreye girip çıkma süresi 2 saniyeyken her 5 defa girip çıkma sonrası bu süre 2 saniye artmaktadır. Devreye girip çıkma aralığı 20 saniyeye ulaştığında veya stop butonuna basıldığında bu süre tekrar 2 saniyeye düşmektedir. ALLAH AŞKINA ŞUNUN LADDER INI YAZAR MISINZ ÇOK UĞRAŞTIM YAPAMADIM. TEŞEKKÜR EDERİM.

 3. otomotik kapi

  set ile sistem calisacak

  rst ile durcak

  kapi ic dis sensor ile algilama yapcak algiladiginda 5 saniye acilip kapanacak

  sikisma tehlikesi icin koruma sensoru konulacak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Güvenlik Sorusu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>