Etkili Konuşma-Diksiyon Önemi

Etkili ve düzgün bir şekilde konuşarak karşıdaki insanı kolay bir şekilde etkileyebiliriz.Bu herhangi bir konuda olabilir yeter ki ağzımızdan çıkan kelimelerin şeklini telafuzunu iyi bir şekilde seçelim.Bu kendimize güven kazandırır.Kişisel gelişim açısından da oldukça önemli bir konudur bu.
İnsanlar genellikle yanlış anlaşılmaktan korkar.Bu iletişimin en büyük sorunudur.İletişimin  yazdım yoksa iletişimmi yoksa iletişimsizlik mi demeliydim? Toplumaki asosyal kişilerin kaynağıdır iletişimsizlik .

Diksiyon

Karşımızdaki kişiyle konuşurken sesimizin titremesi hareketlerimizdeki mimiklerimizdeki düzensizlik kişinin dikkatinin dağılmasını ve doğal olarak sıkılmasına yol acarki buda kendimizi ifade edememenin getirdiği büyük sıkıntılardan biridir ki bu olaylar her insanın başına gelebilir.Peki ne yapmalıyız Anlaşılabilmek için;

Sesimizi kullanalım;

Örneğin bir salona veya herhangi bir kapalı alanda konuşma yapacaksak sesimizi herkese duyurmalıyız  ama fazla bağırmamalıyız .Bu sizi dinleyen kişinin veya grubun dikkatini sizin üstünüzde toplayacaktır ve dinleyici sıkılmayacaktır.

Vurgu;

Konuşmamızda akıcılık oldukça önemlidir.Ses tonumuz her zaman aynı kalmamalı Dinleyicilere ve metine göre değiştirilmelidir.Vurgularımıza dikkat etmeliyiz.

Mimiklerimiz;

Jest ve mimiklerimiz dinleyiciler üzerinde oldukça fazla etki bırakmaktadır.Bu yüzden bunlara dikkat etmeliyiz ve yerinde abartıya kaçmadan kullanmalıyız.

Cümlelerimiz;

Cümlelerimiz sade her kesimden insanın anlayabileceği bir şekilde olmalıdır.Uzun ve karışık cümlelerden kaçınmalıyız ve srekli konuşmamalıyı bu dinleyicinin uykusunu getirir .

Yukardaki maddeler kişisel sorunlardan veya insanların  doğup büyüdüğü yörelerdeki kelime farklılıklarından kaynaklanır.Bu eksiklikleri günde bir kaç sayfa roman okuyarak  kendi başımızada düzeltebiliriz.
Bazen üstünde durulması gereken bir konuda kısa konuşulup geçilmesi  eksik cümlerler kurulması cümlelerin yarım bırakılması anlamını bilmediğimiz kelimelerin kullanılması ve yanlış telafuz Diksiyon bozukluklarına yol açar.

Eğer anlaşılmak istiyorsak önce anlamalıyız.

İlker GÜVEN

Posted in Sosyal Mühendislik and tagged , , , , , .

One Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Güvenlik Sorusu *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>