Sosyal Paylaşım Sitelerinin Önemi

Merhaba,

Günümüzün gelişen teknolojisinde internet oldukça büyük bir alanı kaplıyor. Öyle ki bir insan gününün verimli olan (uyuma ve ihtiyaç zamanları hariç) zaman diliminde, bu zamanını internet ile geçiriyor.Bu iş için yada eğlence için olabiliyor. Hatta yapılan araştırmalara göre şirket çalışanları çalışma saatleri içinde, iş dışı internet aktivitelerinde bulunabiliyor.

İş için olsa dahi internet başında geçirilen zaman oldukça fazladır. Geriye kalan zamanda da yorgun olan insanın sosyalleşe bilmesi için geriye kalan alternatifi “sosyal paylaşım siteleri” dediğimiz siteler oluyor.  Bunların en iyi örneği günümüzde Facebook, Twiter ve Youtube‘dir. Bu sitelerin dışında da bir çok sohbet ve arkadaşlık sitesi mevcut.Fakat bu 3 site onlara oranla en iyi 3 sitedir.

Bu tür paylaşım siteleri aslında en iyi bilgi toplama servisleridir.

 Çünkü insanlar hiç düşünmeden kişisel bilgilerini(telefon, msn, e-mail), sevdikleri resimleri-fotorafları, özel günlerini(doğum günü, evlilik yıldönümü) paylaşabiliyor. Bütün bilgiler bu denli açık bir şekilde ortadayken Sosyal Mühendise bir tek bu bilgileri toplamak ve kullanmak kalıyor.

Hedefiniz hakkında tam bilgiye sahip olmak için yapabileceklerinizi maddeler halinde yazdım.İşte o 5 madde;

  • Bir kişinin resimlerinden o kişinin bulunabileceği ortamları, giyim tarzını öğrenebilirsiniz.
  • Bir kişinin dinlediği müzikten, paylaştığı videodan o kişinin hayattan beklentilerini, hayata bakış açısını, yaşam tarzını öğrenebilirsiniz.
  • Bir kişinin yazdığı bir mesajdan yine o kişini karakter analizini yapabilir, iletişim tarzını öğrenebilirsiniz.
  • Bir kişinin özel günlerini kullanarak o kişiyle arkadaşlık kurabilir, samimiyet ve güven kazanabilirsiniz.
  • Bir kişinin katıldığı etkinlikleri öğrenebilir ve kendinizi o kişinin özellikleriyle donatabilirsiniz.

Unutmayın hedefinizi yenebilmek için onun gibi düşünmeli, onun gibi davranmalısınız.

İlker GÜVEN

Posted in Sosyal Mühendislik and tagged , , , , , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Güvenlik Sorusu *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>